Jelentős mennyiségű olajat talált a Mol a 2022-ben felfedezett vecsési kőolajmezőn, a Vecsés-1 elnevezésű kút eredetileg napi 1300 hordó próbatermeléssel indult. A sikeres találatokra alapozva egy harmadik kút fúrását is megkezdik a szakemberek, nekünk pedig lehetőségünk volt arra, hogy megtekintsük a munkaterületet, sőt, magára a fúrótoronyra is feljutottunk. Ezen felül fontos információkat tudtunk meg a rövidesen termelésbe álló kútról és az újabb fúrásról is, többek között a Vecsés-1 várható kitermelési mennyiségéről és a kitermelés korlátairól beszéltek a szakemberek, az itt talált olaj minőségéről és hasznosíthatóságáról is szó volt, de az is kiderült, hogy mikor kezdhetik el a próbafúrásokat a harmadik vecsési olajkútnál.
2023 rendkívül sok bizonytalanságot hozott a magyar vállalatoknak az elhúzódó háború, a magasan alakuló infláció, a hektikusan teljesítő forint és a masszív kormányzati elvonások miatt. Ennek ellenére energiaipari vállalatként, a magasan alakuló olaj-és gázár környezetben kimondottan sikeres évet tudhat maga mögött a Mol - a jó teljesítmény pedig a felsővezetők javadalmazásában is nyomon követhető.
Összesen mintegy két és fél milliárd forint értékű részvénycsomagot ruházott felsővezetőire a Mol a társaság javadalmazási politikájának részeként. A Budapesti Értéktőzsde oldalán közzétett bejelentés alapján Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató és a hazai olajcég számos felsővezetője térítésmentesen jutott rengeteg törzsrészvényhez, kereskedési helyszínen kívüli ügyletek keretein belül.
December elején érkezett a bejelentés, hogy az Alteo év eleji felvásárlását követően a Waberer'sbe is beszáll a Mol, méghozzá 15 százalékos tulajdonrészt vásárolnak a logisztikai cégben. Az ügylet kapcsán Bacsa Györggyel, a Mol ügyvezető igazgatójával beszélgettünk, aki többek között a vétel okáról és az ügylet körülményeiről beszélt, illetve azt is elmondta, hogy hogyan segítheti a szorosabb kapcsolat a Mol fenntarthatósági törekvéseit. Arról is kérdeztük az ügyvezetőt, hogy milyen lépéseket tesz és tervez a vállalat az energiahatékonyság és a kibocsátáscsökkentés terén, de a különadók problematikája és a jogszabályi környezet is terítéken volt.
Az ország területén lévő nyersanyag kincset ki kell termelni, fel kell használni, mert "ott hagyni bűn, nem felhasználni hiba" – többek között ezt hangsúlyozta a Mátra környéki óriási lignit vagyon kapcsán Steiner Attila energiaügyi államtitkár és Riz Gábor, a magyarországi lignittermelés növeléséért, a villamos energia- és a lakossági fűtési célú energiaellátás biztonságáért felelős miniszteri biztos a 73. bányász országos központi ünnepségén Kardoskúton. Steiner Attila azt is jelezte, hogy vizsgálják egy szivattyús tározó erőmű esetleges telepítésének lehetőségét is. A Mol Magyarország ügyvezető igazgatója, Bacsa György pedig azt jelentette be, hogy az olajtársaság Pusztaföldváron jövőre próba lítium-kitermelést indít, feltehetően a magyarországi akkumulátorgyártási kapacitások felfutásától nem függetlenül. Bár a közeli nyékpusztai gázkitermelésről is szó esett, de az MTI tudósítása szerint a közelmúltbeli szokatlanul sok környékbeli földrengés nem került szóba a beszédekben.
A Mol a BÉT oldalán arról tájékoztatta a befektetőket, hogy a vállalat Igazgatósági tagja és Csoportszintű Stratégiai Operáció és Üzletfejlesztés ügyvezető igazgatója, Bacsa György Mol-részvényeket adott el a Budapesti Értéktőzsdén június 30-án.
A több mint egy éve tartó háborús környezetben elképesztő mértékű bizonytalanságot láthattunk és láthatunk a mai napig az energiapiacon, a korábban alapvetőnek számító ellátásbiztonság többször is megkérdőjeleződött, elsősorban az orosz energiafüggőségtől való megszabadulás esélyei mentén mozogtak hatalmas kilengéssel a gáz-és olajárak. Heti podcastünkben Bacsa Györggyel, a Mol ügyvezető igazgatójával és Chikán Attilával, az Alteo vezérigazgatójával beszélgettünk többek között arról, hogy hogyan változtatta meg a tavalyi extrém magas energiaár-környezet és az ellátásbiztonsági kihívások a Mol fenntarthatósági céljait, és úgy alapvetően a zöld átállás hazai megítélését, de szóba került az elmúlt évek egyik legnagyobb visszhangot kiváltó hazai tőkepiaci felvásárlása is.
A Mol megkezdte a kőolajfeldolgozás szintjének fokozatos növelését, a maximális kapacitás elérése várhatóan néhány hetet vehet igénybe. Bacsa György közleményét is elküldte most az olajtársaság a Portfolionak, amiben az ügyvezető igazgató árnyalja a képet, és többek között elmondja: a termelésből hiányzó árut importból pótolta a Mol, de a vállalat elérte a logisztikai kapacitásának határát, ennél több árut egyszerűen fizikailag nem tudnak behozni. A helyzet kritikus az ügyvezető igazgató szerint, a megoldás viszont kézenfekvő: lehetővé kell tenni, hogy a magyarországi üzemanyagkészletet importforrásokból építse vissza a piac.
Dr. Bacsa Györgyöt, a Mol-csoport stratégiai ügyvezető igazgatóját nevezték ki a Mol Magyarország ügyvezető igazgatójának. A szakember Ratatics Pétert váltja a pozícióban, aki az elkövetkező kilenc hónapban az INA igazgatótanácsának elnöki teendőit látja el.
Az energiapolitika három dimenziójának részletezésével kezdte előadását Bacsa György, a Mol Stratégiai Operációért és Üzletfejlesztésért felelős ügyvezető igazgatója a Portfolio Energy Investment Forum 2022 keretében. Emellett előadásában az energiaátmenet kihívásairól, az ellátásbiztonságról, és az üzemanyagpiaci helyzetről is beszélt a szakember.
Nemrég tette közzé a Mol a ma tartott rendkívüli közgyűlésének határozatait, szó volt többek között a Különleges Munkavállalói Résztulajdonosi Program szervezetekekről.
Hírfolyamunk az orosz–ukrán háborúról.
Egy kínai teherhajó szerepét vizsgálják a Balti-tengeren történt lehetséges szabotázsok kapcsán.
Még Trump korábbi csapására jön a brüsszeli válasz.
Kiderült, hogyan osztaná el az EU összes pénzét a Bizottság.
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?
Európa versenyképességi mutatói mély válságról árulkodnak.